top menu separator
  • UA
  • RU
  • Вгору

    Чому, вибираючи меблі, я обираю Італію!

    Автор: Цезарь Эксперт-в-кухнях
    Опубликовано 29.09.2018 в 14:00
    Кухня от фабрики Aster, серия кухонь Avenue

    Сподіваюся, стаття буде цікава тим, хто працює з італійськими виробниками меблів, архітекторам, потенційним замовникам, а також тим, хто ще вагається з вибором між італійською кухнею або кухнею від вітчизняного виробника (надалі самопильники).

    Збираюся викрити міт про низькі ціни на кухні, виготовлені на місцевому ринку, які нібито не гірші. Колеги мають підтримати мене (можна лайком).

    Ні для кого не є таємницею, що італійці є законодавцями моди. Послугами їхнього дизайн-бюро користуються практично у всіх галузях усього світу. При цьому між замовником та виконавцем все відбувається цивілізовано, як це прийнято в Європі. В Україні, на ринку виробництва меблів, із цим ніхто не морочиться. Навіщо платити, якщо можна “злизати” ідею? Якщо ці докази для більшості споживачів не переконливі, перейду відразу до порівняльних характеристик за якістю, екологічністю та вартістю.

    Комплектовання та механізми

    Вони на італійських фабриках можуть застосовуватись різні, але якщо це BLUM, то це буде австрійський BLUM, а не той, вироблений у 3-ю зміну на китайському заводі в провінції Сунь-В-Хунь-Здянь.

    Проводив експеримент разом із збирачами нашої фірми: зважили дверну петлю BLUM із дверцятами від італійської кухні та петлю «місцевого блюму».

    Підсумок: 20 г різниці на користь місцевого, тобто. термін служби явно менший.

    Корпуси та фасади

    ДСП, пропоноване у нас як найкраще, то є ДСП австрійської фірми EGGER. На сьогодні його виробляють не тільки в Австрії, а, наприклад, з 2005 року та в Росії. Густину ДСП мені не вдалося виміряти, проте провів випробування водою. Залишив просто неба шматки без¬іменного ДСП з італійської кухні та шматки ДСП EGGER, придбані в одному з роз¬пилювальних цехів. Набрякли всі шматки, але, якщо італійська намагалася зберегти форму, то «місцевий» egger перетворився на купу тирси, можна було б під полуницю підсипати, але… при виробництві ДСП застосовуються формальдегідні смоли, а вони канцерогенні! У Європі існують норми на випаровування, і щоб їх мінімізувати торець плити ДСП заклеюють стрічкою, а також не застосовують у меблевому виробництві фарби та клеї із вмістом формальдегідів. У нас ці норми, на жаль, ніхто не запроваджував. Тому при підборі фарб та клею, різання ДСП головне правило для самопільника є ціна, а не здоров’я замовника.

    Складання

    Італійські фабрики надсилають свої меблі в модульному вигляді – склеєний корпус з навішеними фасадами та механізмами у зібраному вигляді. Мета – забезпечити цілісність та нерухомість композиції на довгі роки.

    Як збирають кухні місцеві виробники? Для початку повідомляється, що це коштує додаткових грошей, а потім через обумовлений час чи пізніше до приміщення, де проводитиметься складання, приїжджає маленький цех з розкрою та свердління із заготовками ДСП. Корпуси збираються на колінах на підлозі, пил, шум і лайка, позаяк щось не «стріляє». Запланований розмір корпусу (як правило) менше за глибиною від італійських сантиметрів на 10. За легендою це зроблено для комунікацій, а насправді це через крій, щоб залишків було менше.

    У результаті кухня нестійка, а ящики висуваються по-різному.

    Ціни

    Був замовник, який зробив у нас замовлення, а потім розповів про свої пригоди. Хотів він гарну кухню із дерев’яними фасадами, але не дорого. Пішов він до місцевих виробників, обійшов усі магазини на Мегадомі. Намалювали та нарахували йому 5600$. Він би там і замовив (хоча ціна кусалася), але поспілкувавшись з архітектором, прийшов до нас. В результаті у нього стоїть італійська кухня з дерев’яними фасадами і тішить око за 4800 $!

    Аналізуючи, доходиш до висновку, що потенційний клієнт місцевого ринку:

    1. замовник – охочий до інтриги, який до моменту монтажу у себе в квартирі не знає, що вийшло, оскільки попередньо він почув, що: «Такі фасади… (бла-бла-бла) робляться вперше під Ваш винятковий проект (бла-бла-бла )!!!»;
    2. замовник, який поспішає відселити тещу;
    3. замовник, що має родича-самопильника.

    Гадаю, що останні три пункти (2, 3, 4) – не наш клієнт.

    Спадає на думку вираз: «Краще бути здоровим і багатим, ніж бідним і хворим!», яке можна перефразувати в «краще жити з гарною та недорогою кухнею, ніж зі шкідливою та дорогою!»

    Усі фото проєкту

    Побачити більше →

    Следуйте нам в соцсетях

    Закажите предварительный просчет

    Оставьте заявку,
    и с вами свяжется наш менеджер



    Залишіть свій номер телефону,
    і ми зв'яжеться з вами
    протягом години